EkonomiGündem
Gündem

Hurda Teşviki Nedir Ve Kimler Kullanabilir?

Uzun yıllardan beridir hükümet hurda araçlar için borçlar ile ilgili birçok düzenleme hazırlamaktadır.

Düzenlemeler ile birlikte hurda araç sahipleri vergi borçlarından kurtulabilmiştir. Özellikle hurda teşviki kapsamında ÖTV indirimi imkanı büyük faydalar sağlamıştır. Bu teşvik 2019 sonuna kadar 16 yaş ve üzerinde araçlar için geçerli olacaktır. Bu araçlar arasında panelvan, otomobil, otobüs, kamyon ve kamyonetler yer alacaktır. Bu araçlar trafik kaydından çıkarılarak imha merkezlerine verilirse ÖTV teşviki alınabilecek. Teşvikten yararlanmak için ellerinde hurda araç bulunan tüm vatandaşlar başvuru yapabilir. Sadece aracın 16 yaş üstünde olması ve elden çıkarılacak konumda olması yeterli olacaktır. Teşvik kapsamında 10 bin TL’ye kadar değerler ön plana çıkmaktadır.
Hurda Teşviki Ne Kadar Süre Geçerli Olacaktır?
Çok yakın bir zamanda çıkarılmış olan hurda teşviki yasalaşan tasarıyla 2019 yılı boyunca geçerli kalacaktır. Hurda araçların teşvike katılması için 31 Aralık 2019 tarihine kadar işlem yapılabilecektir. 16 yaş ve üzerinde araç sahibi olan kişiler bu başvuruyu gerçekleştirerek teşvik alabilirler. Son sayımlara göre ülkemizde çok yüksek sayıda hurda araç bulunuyor. Bu araçların birçoğu çürümeye terk edilmiş ve kullanılmayan konumda yer alıyor. Teşvik yasası önemli bir pazar ve potansiyel sağlıyor. Teşvik alınabilmesi için bazı araç türleri geçerli sayılıyor. Araçlarda silindir hacminin 1600 santimetreküp üzerinde olmaması gerekiyor. Ayrıca bu konuda oran değişimleri sadece bakanlar kurulu yetkisi ile yapılabiliyor

Hurda Teşviki Hangi Markalarda Uygulanıyor?
Yakın zamanda yürürlüğe girmiş olan hurda teşviki yasası ile birlikte 16 yaş üstündeki araç sahipleri fayda elde ediyor. Çekici, minibüs, midibüs, otobüs, otomobil, panelvan, vagon araçlar ve pikap gibi araçlar listede yer alıyor. Araçlarda marka değişmemekle birlikte istediğiniz her markada silindir hacmi uygun araç dahil olmaktadır. Teşvik sonrasında yeni alınacak araç için bazı noktalar bulunuyor. Örneğin bir kamyonet hurdaya bırakıldığında yine bir kamyonet alınması gerekiyor. Yeni alınan araç ancak elektrikli motora sahip olduğunda motor gücü sınırlaması bulunmuyor. Düzenlemeden araç sicil kaydı bulunan kişiler yararlanabiliyor ve hak devredilemiyor. Daha fazla detay ve gelişmeler için sitemizi takip edebilirsiniz.

Hurda aracı olanlar, Hurda Teşviki dönemini sabırsızlıkla beklerler. Bu makalemizde ne zaman başlayacağını ve kimlerin yararlanabileceğini anlattık.

Hurda teşviki, hurda teşviki nedir, hurda teşviki markaları, hurda teşviki yasası,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı