Genel Haber

Ketojenik Diyet Nedir ve Neden Uygulanır?

Son yıllarda ketojenik diyet popüler bir şekilde tercih edilen diyet türlerinden biri olmaktadır. Temel olarak vücudun enerji kaynağını şeker yerine yağdan kullanmasını amaçlar. Bu sayede karbonhidrat temelli bir beslenme görünmediği için vücut yağ yakımı sağlar. Daha hızlı bir şekilde kilo verirken, aynı zamanda da hastalıkların iyileşmesini sağlar. Fiziksel ve zihinsel olarak performansınızın artışını geliştirmek için bu diyet programını uygulayabilirsiniz. Bu sayede çok önemli sonuçlar elde edebilirsiniz. Temel olarak insan metabolizması, glikoz üzerinden enerji gerçekleştirir. Fakat bu diyetin yapılması ile birlikte glikoz vücuda alınmadığından yağ kaynaklı enerji tüketilmesi gerekecektir. Temel özelliği; sağlıklı yağ tüketimi sağlanması, kararınca protein alınması ve çok düşük miktarda karbonhidrat tüketilmesidir.

Ketojenik Diyet Nasıl Uygulanabilir?

İnsan metabolizmasının enerji döngüsünü değiştirmek için amaçlanan ketojenik diyet glikoz yerine yağ kullanır. Ama protein oranını koruyarak vücuda daha fazla güç kazandırır. Vücut belirli bir süre sonunda yeterli glikozu bulamazsa, vücutta bulunan yağ stoklarını kullanmaya başlar.  Bu durumda enerjiyi yağdan üretilir. Ketosis olarak bilinen bu durumda karaciğer keton maddesi üretir. Bu madde glikozun yerine kullanılır. Bu diyeti gerçekleştirmek için öncelikle iyi bir menü hazırlanması gerekiyor. İstediğiniz her şeyi yemediğinizden dolayı ketosise alışabilmesi için vücudunuzun kabul edeceği şekilde beslenmelisiniz. Diyette tahıl, şeker, meyve, kök sebzeler ve baklagilleri tüketmiyorsunuz. Fakat et, balık, kümes hayvanları, yumurta, yeşil sebzeler ve toprak üstü sebzeler tüketilebiliyor. Bol yağlı süt ürünleri, yemişler, tohumlar, avakado, böğürtlen ile tatlandırıcılar ve diğer yağları kullanabiliyorsunuz.
Ketojenik Diyet İçin Önemli Noktalar
Yemeniz gereken ve yememeniz gereken besinleri belirledikten sonra kendiniz için bir ketojenik diyet programı hazırlayabilirsiniz. Fakat bu diyette bazı noktalara çok yüksek özen göstermeniz gerekir. Bu diyette yüksek yağ içerikli besinlere yüksek önem vermek gerekir. Makro değerler konusunda yüzde 70 yağ, yüzde 25 protein ve yüzde 5 karbonhidrat değerlerine özen göstermek gerekir. Bu diyet sırasında mutlak bir şekilde beslenme planı çok iyi yapılmalıdır. Bolca su tüketilmeli ve yeterli düzeyde kaliteli uyku düzenine dikkat edilmelidir.

Son dönemde kilo vermek istiyorsanız, mutlaka diyet önerilerine bakmışsınızdır. Ketojenik Diyet de mutlaka karşınıza çıkmıştır, peki nedir bu diyet yöntemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı