Uncategorized

Veganlık Nedir Ve Beslenme Kültürü Nedir?

Bazı insanlar beslenme düzenlerinde hayvan kökenli gıdaları ve hayvansal ürünleri kullanmayı reddederler.

Bu insanlar bazen çok sıkı vejetaryen olarak görülseler de aslında farklı bir beslenme diyeti içerisinde bulunmaktadırlar. Genel olarak veganlık olarak bilinen bu durumda hayvan yoluyla elde edilen gıdalar ve tüm yan ürünler tüketilmektedir. Bu nedenle vegan olarak bilinen insanlar çok eski yıllardan bu yana farklı bir beslenme kültürü geliştirmişlerdir. Bu beslenme kültürü içerisinde hayvan ürünleri olarak sayılabilecek;

 • Et
 • Yumurta
 • Bal
 • Süt
 • Tereyağı
 • Yoğurt
 • Tavuk ve kümes hayvanları
 • Balık ve havyar
  Fermente gıdaları tüketmemektedirler.
  Bu insanlar için beslenme kültüründe sadece bitkiler aleminde yetişmiş ürünler ve kısmen hayvani ürünlerin alternatifleri yer almaktadır.

Veganlık Nasıl Çeşitlere Ayrılır?
Genel olarak veganlık denildiğinde tek bir beslenme türü ve tek bir insan yaşam kültürü düşünülmemelidir. Çünkü çok basit bir şekilde anlamlandırılmasında hayvan kullanımı ve hayvansal ürün kullanımı reddedilmektedir. Sadece beslenme kültüründe değil yaşam kültüründe de hayvansal kaynaklı üretilmiş hiçbir ürün kullanılmamaktadır. Özellikle son yıllarda yaygınlaşarak metropollerde bu kültüre bağlı bir şekilde restoranlar, mağazalar ve süpermarketler açılmaktadır. Bu kültürün türleri arasında etik, çevreci ve sağlık amaçlı vegan beslenme gibi kollar bulunmaktadır. Etik türde hayvanların insanlar tarafından kullanılmasına karşı çıkılır. Yine çevreci türde ise hayvansal ürünlerin kullanılmasının çevreye verdiği zararlar göz önünde bulundurulur. Sağlık amaçlı türde ise beslenme ve yaşam kültüründe hayvansal ürünlerin zararı göz önünde bulundurulur.

Veganlık Kültüründe Beslenme Nasıl Olur?
Çağlardır insanların tercih ettiği farklı bir yöntem olarak veganlık beslenme kültürünü kendine has olarak oluşturmaktadır. Bazı insanlar için psikolojik baskılar ve yaklaşımlar ile ilgili olarak bir sorun şeklinde görülse de bazen insanlar için bir gereklilik olarak görülmektedir. Besin öğeleri vitamin, protein, demir, mineraller ve fitokimyasal maddeler açısından zengin olmalıdır. Protein almak için tahıllar, soya fasulyesi ve nohut gibi bakliyatlar, kuruyemişler, buğday ve arpa kullanılır. Vitaminler ve minerallerin alınması ya da omega yağ asitleri gibi besinlerin alınması için hiçbir zaman hayvansal kökenli gıdalar tercih edilmez.
Meta açıklama; Her ne kadar en çok hayvansal ürün üreten ülkelerden biri olsak da, Veganlık da ülkemizde gittikçe yaygınlaşıyor. Peki Veganlık nedir, sağlığa zararlı mıdır
Veganlık, veganlık nedir, veganlık zararlı mı, vegan ne demek,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı